مقالات

ولنتاین و نکات جالب مربوط به آن

کمتر کسی است که نام روز ولنتاین را نشنیده باشد یا از وجود آن بی‌اطلاع باشد. روز ولنتاین یا روز عشق روزی است که در آن افراد به یکدیگر ابراز عشق و دوستی کرده و اهمیت عشق را جشن می‌گیرند. هر سال با نزدیک شدن به 14 فوریه بازار خرید هدیه و کارت‌های تبریک روز ولنتاین داغ شده و در فضای مجازی و حقیقی جنب و جوشی به راه می‌افتد، روز ولنتاین مختص کشور خاصی نیست و امروزه در سراسر دنیا جشن گرفته می‌شود.

                                                                                                              

 

اگر تمایل دارید در مورد روز ولنتاین و نکات جالب مربوط آن بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

 تاریخچه روز ولنتاین به صورت قطعی و دقیق مشخص نیست و داستان‌ها و افسانه‌های مختلفی راجع به این روز وجود دارند اما منابع بسیاری ریشه این روز را در سال 270 میلادی می‌دانند و در واقع یکی از مشهورترین روایت‌ها مربوط به داستان سنت ولنتاین یا والنتین است.

طبق این فرضیه در سده سوم میلادی امپراتور روم اجازه نمی‌داد که مردان جوان ازدواج کنند چرا که قدرت بدنی مردان مجرد بسیار بیشتر از مردان متاهل بود و سربازان بهتری به حساب می‌آمدند. کشیشی به نام سنت ولنتاین که با این فرمان مخالف بود مخفیانه دختران و پسران عاشق را به عقد یکدیگر درمی‌آورده است تا اینکه پادشاه روم از این ماجرا مطلع شد و سنت ولنتاین را دستگیر و به مرگ محکوم کرد. این کشیش در روز 14 فوریه کشته شد. به همین دلیل روز 14 فوریه از آن پس روز ولنتاین نامیده شد و مردم سراسر دنیا آن را به عنوان روز عشق جشن می‌گیرند.

در ادامه این داستان اینطور آمده است که سنت ولنتاین پیش از مرگ عاشق دختر زندانبان خود شد و اولین کارت ولنتاین را نیز خود او پیش از مرگ برای آن دختر ارسال کرد.

جدای از اینکه تاریخچه واقعی ولنتاین چه بوده است امروزه در سراسر دنیا افراد زیادی این روز را به اشکال مختلف جشن می‌گیرند.

از رسوم رایج در روز ولنتاین هدیه دادن به یکدیگر است. از هدایای رایج در این روز می‌توان به شکلات، گل و کارت‌های ولنتاین اشاره کرد که معمولا عشاق یا دوستان صمیمی به یکدیگر هدیه می‌دهند.

                                                                                                        

طبق آمار منتشر شده هر ساله در روز ولنتاین در حدود یک میلیارد کارت تبریک رد و بدل می‌شود که این رقم در مقایسه با کریسمس که در آن 2.6 میلیار کارت تبریک ارسال می‌شود بسیار قابل توجه است. به این ترتیب روز ولنتاین پس از کریسمس دومین مناسبتی است که بیشترین کارت تبریک در آن رد و بدل می‌گردد.

جالب است بدانید که در ایران باستان نیز جشن‌هایی مشابه ولنتاین برای تکریم عشق و دوستی وجود داشته است. یکی از این جشن‌ها به نام مهرگان که در شانزدهمین روز ماه مهر برگزار میشد روزی برای پاسداشت عشق و دوستی بوده است و در این روز جشنی برگزار می‌شده است. جشن دیگری که در ایران باستان وجود داشته و مشابه روز ولنتاین بوده است جشن سپندارمذگان یا اسفندگان بوده است که در آن روز مردان به زنان خود هدیه می‌دادند و جایگاه زنان را گرامی می‌داشتند.

این نکته را نباید فراموش کنیم که ابراز عشق و علاقه هیچ احتیاجی به تاریخ و روز خاصی ندارد و همیشه باید به کسانی که دوستشان داریم، صادقانه عشق بورزیم.